začátekpředchozí dennásledující denkonec

Úvod

Opět jsem se po roce vydal směrem na východ. Ne že by mě už Alpy omrzely, ale země na východ od nás mají své jiné nezaměnitelné kouzlo. Bulharsko je země krásná, s nádhernými horami. Letošní cesta byla zajímavá zejména tím, že se člověk nevezl pohodlně se cestovkou, ale využíval služeb bulharských dopravců. Hory jsou v Bulharsku opravdu krásné, ale musíte se do nich nejprve dopravit, což může skýtat jistá úskalí.

Do Bulharska se můžete jet autobusem či vlakem. Vlak rovnou zavrhněte, je drahý a cesta trvá několik dní. Autobusů jezdí poměrně hodně a jízdenka se u nás dá sehnat přes firmu Eurotours. Chcete-li se téměř vyhnout problémům, kupte si zpáteční lístek. Ale ani tak nemusíte mít při dopravě zpět zcela vyhráno. Při zpáteční cestě Vám může v Sofii bulharský dopravce zašantročit pasy, změnit rezervaci místa, ... Lecos v Bulharsku funguje dobře, ale panuje tu chaos a Bulhaři ze zásady nikam nespěchají. Ale k tomu, jak doprava vypadala, se dostanu později.

Oproti loňskému roku jsme měli výborné počasí. Nemůžu říct, že by nespadla ani kapka, ale pláštěnku, kryt na batoh a návleky na boty jsem klidně tentokráte mohl nechat doma. Ale doporučuji je přesto vzít. Hodně se hodí teleskopické hůlky, protože Rila i Pirin jsou hodně členité a některá klesání jsou opravdu nepříjemná. Nemusíte brát ani moc jídla a pokud využijete chaty a zaslony, tak ani stan. A ještě jedna důležitá věc. Budete potřebovat opravdu hodně trpělivosti. Na horách ani moc ne, ale v "civilizaci" může být jednání z Bulhary fakt na dlouho a díky jazykovým bariérám (ve většině případů zapomeňte na angličtinu) se nemusíte dobrat kýženého výsledku. Nemá cenu strašit, není to tak strašné :-) ale základní slovní zásobu z http://bulharsko.proweb.cz si určitě nastudujte.

Opět jsme využili služeb CK Adventura a to na Rilu a Pirin a poté jsme se ještě vydali na pár dní relaxovat k moři. Mno a teď už k samotnému zájezdu.

začátekpředchozí dennásledující denkonec