začátekpředchozí dennásledující denkonec

21.8.2003

Zpět doma

V 1:50 jsme na maďarských hranicích, Maďaři Bulharům vybírají pasy a dlouho je kontrolují. Ve 2:57 opouštíme hranice s Maďarskem a autobus zastavuje na čúrpauzu, záchody se naštěstí platit nemusí, forinty nevedeme. V 7:35 jsme na hranicích se Slovenskem a trávíme zde hodně času. Aktivní celník opět dlouze zkoumá nejen bulharské pasy, řidiči musí z autobusu vyndat zavazadla. Již v 9:00 můžeme přejet na Slovensko, již po několikáte hraje z kazety písnička, kde je ústředním slovem migréna. Tak jsme si říkali, že už nás čekají jenom české hranice, že už je to v pohodě. Není, v 10:30 přijíždíme na hranice a před námi tam stojí rozebraný autobus. Všechna zavazadla venku, kontrola rentgenem, lidé postávají venku, autobus důkladně kontrolují celníci. Snad nás to nečeká ... ale čeká. Prý preventivní kontrola (hmm, za posledních 7 let, co pravidelně několikrát ročně jezdím do zahraničí, jsem to ještě nezažil). Postávají tu nějací maníci s čepicemi a tričky s americkými symboly, podle důležitého výrazu ve tváři to budou fakt Amíci, celá ta šaškárna je určitě kvůli nim. No nic, další záporný bod pro národ, který si za prezidenta zvolil Bushe. I přes kontrolu zavazadel opouštíme hranice již v 11:40. Jediná pozitivní skutečnost byla, že se nám pak celníci omluvili za způsobené potíže. Amíci samozřejmě ne, ti tam pouze celou dobu stáli a tvářili se důležitě. Ale konečně jsme zpátky v ČR. Už zase hraje ta bulharská kazeta, tentokráte nahlas, takže jsem vyrazil dolů seřvat je, ať to ztiší. Až do Brna, kde byla zastávka, byl klid. Ale pak to začalo znovu, asi nemá cenu jim nic říkat, jsou to ignoranti. V 15:45 vystupujeme na autobusovém nádraží Praha - Holešovice, máme to za sebou. Doufám, že s dopravcem SP Račič dlouho (optimálně nikdy) nepojedeme, přístup k cestujím se mi fakt nelíbíl. I přes tyhle komplikace Bulharsko rozhodně stojí za návštěvu. Mno teďka něco k té dopravě do, z a po Bulharsku.

Do Bulharska: Pokud nemáte moc peněz, jeďte autobusem, místenky se dají bez problémů zakoupit u firmy Eurotours, která má kanceláře v Praze, Brně a Olomouci. Velmi doporučuji zpáteční jízdenku, vyhnete se problémům. Nechcete-li trávit 24 hodin v autobuse, můžete místo cca 2500 Kč zaplatit přes 8000 Kč za letenku (obojí je samozřejmě cena za zpáteční jízdenku/letenku).

Nástup v Čechách je v pohodě, stačí dorazit na správné nástupiště a pak už se vás a vaších pasů ujme průvodkyně z autobusu. Po dojezdu do Bulharska je vhodné si hlídat zavazadla, na autobusáku v Sofii se krade.

Nástup v Sofii může být s problémy. Bulhaři občas někde zapomenou vaše pasy, zruší rezervaci nebo způsobí jiné problémy, chce to být na autobusovém nádraží včas (mezinárodní linky odjíždí a přijíždí na plochu vedle vlakového nádraží), řekněme tak 45 minut až hodinu před odjezdem a mělo by to být v pohodě i v případě řešení problémů. Označí vám zavazadla, vyberou pasy. Dopravců je povícero, ale najít správný autobus by neměl být problém, mají vpředu vždy velkou ceduli se směrem jízdy a časem odjezdu. V Burgasu bylo všechno v pohodě (pouze pozor na to, že autobusy odjíždějí občas od sídla dopravce, ne z autobusáku, ale v prodejní kanceláři vás na to upozorní nebo se zeptejte). Mimochodem v Burgasu nástupiště jsou :-)

Cestování autobusem po Bulharsku je taky celkem v pohodě. Chce to znát alespoň základní fráze, domluva je pak lepší. Jedete-li z nějakého většího města (například ze Sofie), není obvykle problém (tedy my jsme neměli problém) sehnat lístky na ten samý den, dokonce i na spoj, co jede již za hodinu. Možná jsme taky měli štěstí, ale pokud budete shánět lístky ráno, na odpoledne by neměl být problém je sehnat, dopravců je hodně. Už je větší problém s tím, kde shánět lístky, protože neexistuje centrální prodej. V druhé části nádraží v Sofii je sice informační kancelář, kde by mohli mít informace, ale funguje to podivně. Ptal jsem se na autobus do Primorska v 10:30 a sdělili mi, že jsou ještě volná místa, pak jsem naklusal k okénku, kde se kupovaly ty lístky a oni je na 10:30 neměli. Ale v části autobusáku u vlakového nádraží jsem oběhl pár kanceláří (je jich tam několik, vždycky mají na výloze napsané kam jezdí) a tam jsem lístky nakonec sehnal. Dokonce mají občas i mírné studentské slevy. Nástupiště neexistují, autobusy stojí na jednom místě a mají vpředu napsaný čas odjezdu a popis trasy. Odjezdové místo závisí na tom, ve které části autobusáku (u vlakového nádraží nebo v té přes silnici směrem k hotelu Princess) si koupíte lístek. Nebo se raději zeptejte :-) S mezinárodními jízdenkami je to stejné, pouze nepočítejte s tím, že je seženete na ten samý den, fakt je lepší je mít koupené předem. Nebo když se vrátíte z hor a chcete ještě k moři, kupte lístky v Sofii na nějaký konkrétní termín a pak si odjeďte. Ale samozřejmě je tu jisté riziko, možná však menší, než když lístky necháte na poslední chvíli.

Lokální linky (na krátké vzdálenosti) fungují v pohodě i bez místenek, prostě přijdete na tu správnou hodinu a ono něco jede, opět jsou informace vpředu na vozidle. Jenom pozor, ze Sofie na Rilu se rozumě nedostanete (později než v 7:00 ráno a autobus z Prahy přijíždí až v 8:00), ale prý se dá ukecat levný taxík do Borovce (kdosi, koho jsme potkali, takhle jel).

Zajišťujete-li si jízdenku zpět od moře (třeba z Burgasu) do republiky až na místě, počítejte s tím, že si oběhnete několik kanceláří (jsou buď na autobusáku nebo v blízkém okolí, například Enturtrans sídlí na hlavní ulici, která vede od nádraží, cca 400 metrů směrem do centra) a budete zkoušet štěstí (jak pro získání místa, tak pro rozumnou domluvu). V pondělí se daly sehnat lístky na pátek večer nebo středu ráno, ale možná to fakt bylo se stěstím. Ještě jedna poznámka. Mezinárodní jízdenky (a možná i jakékoliv, ale možná to závisí na konkrétních dopravcích) ze Sofie v Burgasu nekoupíte. Tedy my jsme se snažili, ale ani náhodou je neměli. Jo z Burgasu stojí bus do Prahy 110 leva, ze Sofie 80 leva, doprava Sofie - Burgas 17 leva (za 19 leva dojedete až do Primorska), Primorsko - Burgas 3,50 leva. Narozdíl od linky do Prahy měl náš autobus funkční klimatizaci. Autobusů jezdí docela dost, lokálně přibližně každé dvě hodiny, ale spíše častěji. Vnitrostátní linky na "oblíbených" destinacích (například Sofie - Burgas) jezdí několikrát denně (cca v 7:00, 8:00, 10:30, 13:30, 16:00, 22:30), mezinárodní ze Sofie určitě jednou denně ráno (10:00), z Burgasu ráno nebo večer, ale asi ne každý den (pouze Po, St, Pá). Toť o autobusech vše, více už mě toho nenapadá, kdyžtak zamailujte :-)

Vlaky netestovány kromě spoje ze Sandanského do Sofie. Tam to bylo v pohodě s lístky i s místy, pouze měl vlak 1 hodinu zpoždění (je to mezinárodní rychlík). Pokud budete v kupé s domorodci, nesnažte se argumentovat pojmem nekuřácké kupé. Kvalita víceméně shodná s Českými dráhami. Vlaků na do "oblíbených" destinací jezdí několik za den, méně než autobusů. Vlaky jsou o cca 50% levnější než autobusy.

Taxíky jsou přibližně 2x - 3x dražší, než autobusy, pokud jezdí pravidelné linky, nemá cenu je používat.

začátekpředchozí dennásledující denkonec