začátekpředchozí dennásledující denkonec

Úvod

Zase, stejně jako loni a předloni jedeme na východ. Tentokráte už docela daleko, na Kavkaz a navíc vlakem, všechno si musíme zařizovat sami. Byla to výborná zkušenost a bylo to lacinější, než letadlo. Východ má své nezaměnitelné kouzlo, kterému dříve nebo později podlehnete. Je tam pohoda, nikdo nikam nespěchá a když si zvyknete, že si občas počkáte, nic vám chybět nebude.

Hory jsou fantastické. Krásné a velké, člověk se ocitne v úplně jiném světě. Lidé jsou tam také vesměs příjemní a přátelští a když vidí Čechy, mnohý z mužů si vzpomene na vojenskou službu u nás. Za celou dobu jsme se nesetkali s nějakými problémy. I ve vlaku se člověk cítí velmi bezpečně, v plackartných vagónech není třeba se obávat o věci, pokud mezi domorodce zapadnete. Nádraží překvapí svou čistotou, kam se na to hrabe zaplivaný pražský hlavák. I Ukrajina, kterou jsme projížděli, příjemně překvapila.

A jako obvykle dodávám, co je třeba nenechat doma. Rozhodně si vemte teleskopické hůlky, vybavení na ledovec (úvazek, mačky, cepín, lano, dlouhé kalhoty a rukavice), kryt na batoh, pláštěnku, kvalitní boty, návleky, sandály a kraťasy. A zopakujte si ruštinu, bez alespoň základní znalosti bych nedoporučoval do Ruska jezdit. Ale jestli máte opravdu hodně zbytečných dolarů, rusky moc umět nemusíte.

Více informací naleznete na konci povídání, je tam popis cesty a užitečné informace.

A reklama na závěr :-) Pro samotné chození po horách jsme využili služeb CK Rajbas, protože je to jediná cestovka, co nabízí přechod a ne jenom Elbrus. Doporučuju to zkusit, ale je to hodně náročné. A rozhodně doporučuji využít služeb Rajbasu, protože si ušetříte spoustu starostí (trasa má několik nevyzpytatelných míst :-) i peněz na úplatných výdajích.

začátekpředchozí dennásledující denkonec